Botanical Society of America

2010 BSA Advisory Council Meeting Agenda


ALL of the reports in one file:


BOTANICAL SOCIETY OF AMERICA
ADVISORY COUNCIL MEETING
Sunday, 1 August, 2010
1:00 - 3:30 pm
550A/Convention Center
PROVIDENCE, RI

AGENDA

  1. Call to Order and Introductions (Kent Holsinger)

  2. Approval of Minutes of 2009 Council Meeting Report in place as of: 18-Oct-13

  3. Reports of Executive Committee, Editors, and Staff

    A. President (Kent Holsinger)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    B. Past President (Karl Niklas)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    C. President Elect (Judy Skog)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    D. Secretary (Pam Diggle)* See 2009 Council Meeting Minutes
    E. Treasurer (Laura Galloway)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    F. Program Director (David Spooner)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    G. DAL - Education (Chris Haufler)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    H. Editor, American Journal of Botany (Judy Jernstedt)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    I. Editor, Plant Science Bulletin (Marsh Sundberg)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    J. Business Office/Executive Director (Bill Dahl)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13

  4. Reports of Committees, Sections, and Representatives

    A. Standing Committees (Administrative)
    1. Executive Committee (Kent Holsinger)
    2. Annual Meetings Program Committee (David Spooner) See Program Director's Reoprt
    3. Committee on Committees (Judy Skog) See President-Elect's Report
    4. Education Committee (Beverly Brown) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    5. Election Committee (Karl Niklas) See Past President's Reoprt
    6. Financial Advisory Committee (Michael Dunn)* Report in place as of: No File
    7. Investment Committee (Jack Horner)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    8. Publications Committee (Patrick Herendeen)* Report in place as of: No File
    9. Webpage Committee (Bill Dahl) See Business Office Report

    B. Standing Committees (Awards and Prizes)

    1. Corresponding Members Committee (Karl Niklas)* See Past Presidents Report
    2. Bessey Award Committee (Beverly Brown/Stokes Baker) Report in place as of: No File
    3. Cheadle Award Committee (Cynthia Jones) Report in place as of: No File
    4. Darbaker Prize Committee (Chuck Delwiche) Report in place as of: No File
    5. Esau Award Committee (Joe Williams) Report in place as of: No File
    6. Karling Awards Committee (Christina Caruso/Veronica Di Stilio) Report in place as of: No File
    7. Merit Awards Committee (Scott Russell/Shirley Tucker,) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    8. Moseley Award Committee (Roger Meicenheimer) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    9. Pelton Award Committee (Elizabeth Lord) Report in place as of: No File

    C. Ad hoc Committees
    1. BSA Development Committee (Edward Schneider)* Report in place as of: No File
    2. BSA International Committee (Anitra Thorhaug)* Report in place as of: No File
    3. Committee on Participation of Underrepresented Groups (Muriel Poston)* Report in place as of: No File

    D. Sections
    1. Bryological and Lichenological Section (Ted Esslinger) Report in place as of: No File
    2. Developmental and Structural Section (Cynthia Jones) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    3. Ecology Section (Diane Byers) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    4. Economic Botany Section (Rainer Bussmann) [.DOC format] Report in place as of: No File
    5. Genetics Section (Wm Vance Baird) Report in place as of: No File
    6. Historical Section (Marissa C. J. Grant) [.DOC format] Report in place as of: No File
    7. Mycological Section (Melissa McCormick) Report in place as of: No File
    8. Paleobotanical Section (Stefan Little) Report in place as of: No File
    9. Physiological Section (Anitra Thorhaug) Report in place as of: No File
    10. Phytochemical Section (Lalita Calabria) Report in place as of: No File
    11. Pteridological Section (Michael D. Windham) [.DOC format] Report in place as of: No File
    12. Systematics Section (Eric Roalson) [.DOC format] Report in place as of: No File
    13. Teaching Section (Stokes Baker) Report in place as of: No File
    14. Tropical Biology Section (Fabian A. Michelangeli) [.DOC format] Report in place as of: No File
    15. Northeastern Section (Nancy N. Williams) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    16. Southeast Section (Lytton Musselman) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13

    E. Representatives to other Organizations
    1. AAAS (Kent Holsinger)* See Presidents Report
    2. AIBS (Kent Holsinger)* Report in place as of: No File
    3. Biological Stain Commission (Graeme Berlyn) Report in place as of: No File
    4. CSSP (Kent Holsinger) See President's Report
    5. Natural Science Collections Alliance (Alan Prather) Report in place as of: No File

  5. Old Business

  6. New Business
    A. Corresponding Members
    B. Awards
    C. Membership Rates (2011)
    D. American Journal of Botany Rates (2011)
    E. 2010/2011 Budget
    F. Investment Committe funds for special initiatives – concepts
    G. Board Recommendations

  7. Adjournment
Please download the reports, read them PRIOR to the meeting, and bring hard copies with you. We will discuss the contents of the reports at the Council meeting, giving priority in the morning to items marked by a * and/or ones with specified points of action. We will then address any remaining items in the order listed.


    REMINDERS:

    For the most up-to-date information, please see the CONFERENCE ABSTRACT SITE AND CUSTOME SHCEDULE TOOL