Botanical Society of America

2009 BSA Advisory Council Meeting Agenda


ALL of the reports in one file: [.PDF format]


BOTANICAL SOCIETY OF AMERICA
ADVISORY COUNCIL MEETING
Sunday, 26 July, 2009
1:00 - 3:30 pm
White Pine/Cliff Lodge - Level C
SNOWBIRD, UTAH

AGENDA

  1. Call to Order and Introductions (Karl Niklas)

  2. Approval of Minutes of 2008 Council Meeting Report in place as of: 18-Oct-13

  3. Reports of Executive Committee, Editors, and Staff

    A. President (Karl Niklas)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    B. Past President (Pamela Soltis)* Report in place as of: 18-Oct-13
    C. President Elect (Kent Holsinger)* Report in place as of: No File
    D. Secretary (Stephen Weller)* See 2008 Council Meeting Minutes
    E. Treasurer (Laura Galloway)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    F. Program Director (David Spooner)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    H. Editor, American Journal of Botany (Judy Jernstedt)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    I. Editor, Plant Science Bulletin (Marsh Sundberg)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    J. Webmaster (Bill Dahl)* See Business Office Report
    K. Business Office/Executive Director (Bill Dahl)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13

  4. Reports of Committees, Sections, and Representatives

    A. Standing Committees (Administrative)
    1. Executive Committee (Karl Niklas)
    2. Annual Meetings Program Committee (David Spooner) See Program Director's Reoprt
    3. Archives & History Committee (Shirley Graham) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    4. Committee on Committees (Kent Holsinger) See President-Elect's Report
    5. Conservation Committee (Kristina Schierenbeck) Report in place as of: No File
    6. Education Committee (Beverly Brown) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    7. Election Committee (Pamela Soltis) See Past President's Reoprt
    8. Financial Advisory Committee (Jack Horner)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    9. Membership and Appraisal Committee (Suzanne Koptur)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    10. Publications Committee (Patrick Herendeen)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    11. Webpage Committee (Bill Dahl) See Business Office Report

    B. Standing Committees (Awards and Prizes)

    1. Corresponding Members Committee (Pamela Soltis)* See Past Presidents Report
    2. Bessey Award Committee (Beverly Brown/James Wandersee) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    3. Cheadle Award Committee (Cynthia Jones) Report in place as of: No File
    4. Darbaker Prize Committee (Wayne Fagerberg) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    5. Esau Award Committee (Jennifer Richards) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    6. Karling Awards Committee (Bill Dahl) Report in place as of: No File
    7. Merit Awards Committee (Daniel Crawford) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    8. Moseley Award Committee (Bonnie Jacobs) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    9. Pelton Award Committee (Nancy Dengler) Report in place as of: No File

    C. Ad hoc Committees
    1. BSA Development Committee (Edward Schneider)* Report in place as of: No File
    2. BSA International Committee (Anitra Thorhaug)* [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    3. Committee on Participation of Underrepresented Groups (Muriel Poston)* Report in place as of: No File

    D. Sections
    1. Bryological and Lichenological Section (Ted Esslinger) Report in place as of: No File
    2. Developmental and Structural Section (Cynthia Jones) Report in place as of: No File
    3. Ecology Section (Diane Byers) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    4. Economic Botany Section (David Spooner) Report in place as of: No File
    5. Genetics Section (Wm Vance Baird) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    6. Historical Section (Lee B. Kass) Report in place as of: No File
    7. Mycological Section (Darlene Southworth) Report in place as of: No File
    8. Paleobotanical Section (Genaro Hernandez-Castillo) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    9. Physiological Section (Anitra Thorhaug) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    10. Phytochemical Section (Joyce G. Foster) Report in place as of: No File
    11. Pteridological Section (Michael D. Windham) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    12. Systematics Section (Kathleen Kron) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    13. Teaching Section (James Wandersee) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    14. Tropical Biology Section (Fabian A. Michelangeli) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13

    E. Representatives to other Organizations
    1. AAAS (Pamela Soltis)* See Presidents Report
    2. AIBS (Kent Holsinger)* Report in place as of: No File
    3. Biological Stain Commission (Graeme Berlyn) [.DOC format] Report in place as of: 18-Oct-13
    4. CSSP (Pamela Soltis) See Past President's Report
    5. Natural Science Collections Alliance (Alan Prather) Report in place as of: No File

  5. Old Business

  6. New Business
    A. Corresponding Members
    B. FAC funds for special initiatives – concepts
    C. Membership Rates (2010)
    D. American Journal of Botany Rates (2010)
    E. 2009/2010 Budget
    G. Executive Committee Recommendations
    H. Awards

  7. Adjournment
Please download the reports, read them PRIOR to the meeting, and bring hard copies with you. We will discuss the contents of the reports at the Council meeting, giving priority in the morning to items marked by a * and/or ones with specified points of action. We will then address any remaining items in the order listed.


    REMINDERS:

    For the most up-to-date information, please see the CONFERENCE ABSTRACT SITE AND CUSTOME SHCEDULE TOOL