Botanical Society of America

2006 BSA Council Meeting Agenda


ALL of the reports in one file (currently 44 pages): [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13


BOTANICAL SOCIETY OF AMERICA
2006 COUNCIL MEETING
Sunday, 30 July, 2006
1:00 - 5:00 p.m.
204 Bell Memorial Union
Chico, California

AGENDA

  1. Call to Order and Introductions (Edward Schneider)

  2. Approval of Minutes of 2005 Council Meeting [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13

  3. Reports of Executive Committee, Editors, and Staff

    A. President (Edward Schneider)* [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13
    B. Past President (Allison Snow)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    C. President Elect (Christopher Haufler)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    D. Secretary (David Spooner)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    E. Treasurer (Kent Holsinger)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    F. Program Director (Karen Renzaglia)* Last modified: PDF: No File DOC: No File
    G. Council Representative (Pam Diggle)* [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    H. Editor, American Journal of Botany (Judy Jernstedt)* [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13
    I. Editor, Plant Science Bulletin (Marsh Sundberg)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    J. Webmaster (Bill Dahl)* [WORD format] [EXCEL spreadsheet of hits] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13
    K. Business Office/Executive Director (Bill Dahl)* [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13

  4. Reports of Committees, Sections, and Representatives

    A. Standing Committees (Administrative)
    1. Executive Committee (Edward Schneider)
    2. Annual Meetings Program Committee (Karen Renzaglia) [same as above] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    3. Archives & History Committee (Shirley Graham) [WORD format] [same as above] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    4. Committee on Committees (Christopher Haufler) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    5. Conservation Committee (Kathryn Kennedy) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    6. Education Committee (Gordon E. Uno) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    7. Election Committee (Allison Snow) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    8. Financial Advisory Committee (Jack Horner)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    9. Membership and Appraisal Committee (Ruth Stockey* [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13
    10. Publications Committee (Patrick Herendeen)* Last modified: PDF: No File DOC: No File
    11. Webpage Committee (Bill Dahl) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13

    B. Standing Committees (Awards and Prizes)

    1. Corresponding Members Committee (Allison Snow)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    2. Bessey Award Committee (Gordon Uno/Beverly Brown) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    3. Cheadle Award Committee (Larry Hufford) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    4. Darbaker Prize Committee (Martha Cook) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    5. Esau Award Committee (Cindi Jones) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    6. Karling Awards Committee (Ranessa Cooper) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    7. Merit Awards Committee (Edie Taylor) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    8. Moseley Award Committee (Kevin Boyce) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    9. Pelton Award Committee (Judy Jernstedt) [no award] [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File

    C. Ad hoc Committees
    1. BSA Centennial Planning Committee (Harry (Jack) Horner)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13

    D. Sections
    1. Bryological and Lichenological Section (Paula DePriest) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    2. Developmental and Structural Section (Larry Hufford) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    3. Ecology Section (Janice Coons) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    4. Economic Botany Section (David Spooner) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    5. Genetics Section (Randall Small) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    6. Historical Section (Lee B. Kass) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    7. Mycological Section (Darlene Southworth) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    8. Paleobotanical Section (Diane Erwin) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    9. Phycological Section (Martha Cook) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    10. Physiological Section (Anitra Thorhaug) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    11. Phytochemical Section (Tadeusz Aniszewski) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    12. Pteridological Section (Warren Hauk) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    13. Systematics Section (Wayne Elisens) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    14. Teaching Section (Beverly Brown) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 DOC: 18-Oct-13
    15. Tropical Biology Section (Susana Magall?) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    16. Northeastern Section (Frank Knight) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    17. Pacific Section (Nancy Morin) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    18. Southeastern Section (Lytton Musselman) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: 18-Oct-13

    E. Representatives to other Organizations
    1. (Christopher Haufler)* Last modified: PDF: No File DOC: No File
    2. AIBS (Kent Holsinger)* Last modified: PDF: No File DOC: No File
    3. Biological Stain Commission (Graeme Berlyn) [WORD format] Last modified: PDF: No File DOC: No File
    4. CSSP (Edward Schneider) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    5. Natural Science Collections Alliance (Larry Skog) Last modified: PDF: No File DOC: No File

  5. Old Business

  6. New Business
    A. Corresponding Members
    B. FAC $25,000 special initiatives – concepts
    C. Membership Rates (2007)
    D. 2006/2007 Budget
    E. Executive Committee Recommendations
    F. Awards

  7. Adjournment
Please download the reports, read them PRIOR to the meeting, and bring hard copies with you. We will discuss the contents of the reports at the Council meeting, giving priority in the morning to items marked by a * and/or ones with specified points of action. We will then address any remaining items in the order listed.


    REMINDERS: