Botanical Society of America

2001 BSA Council Meeting Agenda


ALL of the reports in one file (currently 59 pages): [WORD format] [PDF format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC


BOTANICAL SOCIETY OF AMERICA
2001 COUNCIL MEETING
Sunday, August 12, 2001
9:00 a.m. - 3:00 p.m.
Hyatt, Fiesta 3-4
Albuquerque, NM

AGENDA

  1. Call to Order and Introductions (Pat Gensel)

  2. Approval of Minutes of 2000 Council Meeting [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC

  3. 9:15-10:30 AM DISCUSSION SESSION
    A. What should BSA be offering its members?
    B. What directions/initiatives should BSA be taking in next several years?

  4. 10:35-LUNCH: MORNING BUSINESS SESSION: Council plus Representatives review business items following format below. Note: All reports are available electronically at http://www.botany.org/bsa/membership/council2001/ prior to the Council meeting. Please download the reports, read them PRIOR to the meeting, and bring hard copies with you. We will discuss the contents of the reports at the Council meeting, giving priority in the morning to ones indicated by a * and ones with specified action items, followed by the remaining ones.

    A. President (Pat Gensel) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    B. Past President (Doug Soltis) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    C. President Elect (Judy Jernstedt) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    D. Secretary (Jenny Richards) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    E. Treasurer (Ed Schneider)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    F. Meeting Coordinator (Wayne Elisens)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    G. Program Director (Jeff Osborn)* [WORD format] September 1 deadline for symposium proposals Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    H. Editor, American Journal of Botany (Karl Niklas)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    I. Editor, Plant Science Bulletin (Marsh Sundberg)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    J. Webmaster (Scott Russell)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    K. Business Manager (Kim Hiser)* [presented at meeting]

  5. Reports of Committees, Sections, and Representatives

    A. Committees
    1. Annual Meetings Coordinating Committee (Wayne Elisens) [WORD format] [same as above] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    2. Annual Meetings Program Committee (Jeff Osborn) [WORD format] [same as above] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    3. Archives and History Committee (Ronald Stuckey) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    4. Committee on Committees (Judy Jernstedt) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    5. Conservation Committee (William Hahn) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    6. Corresponding Members Committee (Doug Soltis) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    7. Darbaker Prize Committee (David Garbary) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    8. Education Committee (David Kramer)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    9. Election Committee (Doug Soltis)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    10. Esau Award Committee (Phil Gibson) [student presentation award judged at meeting] [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    11. Financial Advisory Committee (Jack Horner)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    12. Karling Awards Committee (Kathleen Kron) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    13. Membership and Appraisal Committee (Kathleen Shea) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    14. Merit Awards Committee (Linda Graham) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    15. Moseley Award Committee (Michael Frohlich) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    16. Pelton Award Committee (Scott Russell) [WORD format] (no award in 2001) Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    17. Publications Committee (Judy Jernstedt)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    18. Webpage Committee (Scott Russell) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    19. Membership Tiers Committee (Scott Russell)* [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC

    B. Sections
    1. Bryological and Lichenological Section (Paula DePriest) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    2. Developmental and Structural Section (Jean Gerrath) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    3. Ecology Section (Maxine Watson) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    4. Economic Botany Section (Daniel K. Harder) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    5. Genetics Section (Jeri Higginbotham) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    6. Historical Section (Laurence J. Dorr) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    7. Mycological Section (David S. Hibbett) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    8. Paleobotanical Section (Steve R. Manchester) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    9. Phycological Section (Louise A. Lewis) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    10. Physiological Section (Peter F. Straub) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    11. Phytochemical Section (James W. Wallace) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    12. Pteridological Section (Thomas A. Ranker) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    13. Systematics Section (J. Mark Porter) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    14. Teaching Section (Henri Maurice) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    15. Tropical Biology Section (Susanne Renner) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    16. Midcontinent Section (Robert S. Wallace) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    17. Northeastern Section (Karl Anderson) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    18. Pacific Section (Dieter Wilkin) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC
    19. Southeastern Section (James L. Mickle) Last modified: PDF: No File DOC: No File

    C. Representatives to other Organizations
    1. AAAS (Patrick Herendeen) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    2. AIBS (Pat Gensel) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    3. CSSP (Judy Jernstedt) Last modified: PDF: No File DOC: No File
    4. ASC (Larry Skog) [WORD format] Last modified: PDF: 18-Oct-13 16:18 UTC DOC: 18-Oct-13 16:18 UTC

  6. Old Business

    A. Bylaws changes (Jenny Richards)
    B. Other items of Old Business

  7. New Business

    A. 2001 BSA Budget (Ed Schneider)
    B. 2001 Business Office, AJB, and PSB Budgets (Kim Hiser)
    C. Membership Tiers (Scott Russell, Pat Gensel)
    D. Strategic Plan (Pat Gensel)
    E. Proposed name change of Ecology Section
    F. Election of Council Representative to the Executive Committee (EC)
    G. What are membersí feelings about receiving messages via email about Society issues? About having an open board on the net for e-mail discussion?*

  8. AFTERNOON SESSION - COUNCIL ONLY: 1-3 PM

    Revisit Action items and vote, following same format (items 4-7).

  9. Adjournment


REMINDERS: